A tőzsdék az átoltottságra figyelnek

A befektetőket mostanság nem a gazdasági adatok érdeklik, hanem csak azt nézik, hogy melyik ország hol tart az oltási programban.

Fontosak a makrogazdasági adatok, a vállalati jelentések, azonban manapság a tőzsdéket az „oltási előrejelzések” mozgatják. Az elemzők és az alapkezelők ugyanis a Covid-19 elleni vakcinák tervezett kiszállítási és oltási rendjét figyelik, ez mutathatja meg ugyanis szerintük, hogy melyik piac fog leghamarabb talpra állni, s ez alapján hozzák meg döntéseiket – írja összefoglalójában a Reuters.

Tőzsde tanfolyam - vegye kezébe a pénze irányítását!
Ne maradjon ki a tőzsde száguldásából. A tőzsdei befektetés megtanulható, és egy hatalmas előnye mindenképpen van annak, ha magunk intézzük a befektetéseinket: olcsóbb és átláthatóbb, mintha vagyonkezelőkre bízzuk a pénzünket.
Tanfolyamunkon megtanulja a tőzsdék működését, a részvény vásárláshoz részletes módszertan, mindenki által elsajátítható eszköztár áll majd rendelkezésére.
Gyakorlat orientált a képzés, rengeteg ábra, adat és folyamatos kapcsolattartás segíti a befektetési folyamat minden pontján.
További információk a részvény befektetési tanfolyamról: Részvény befektetési tanfolyam akció>>>

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850

Az elemzők előrejelzéseit gyűjtő Refinitiv I/B/E/S adatai szerint a szakértők a globális gazdaság 5 százalék feletti növekedését várják 2022-re, míg a vállalati nyereségek 38 és 21 százalékkal pattanhatnak meg Európában és az Egyesült Államokban. De ezek az előrejelzések erősen függnek attól, hogy milyen sebességgel sikerül végrehajtani a különböző oltási programokat, az új koronavírus változatok és a különböző kormányok friss lezárási intézkedései villámgyorsasággal tudják ugyanis elavulttá tenni az előrejelzéseket.

A tőzsdéken a vakcinaverseny számít

A vakcinaverseny marad a legnagyobb adu egyelőre, ez fogja meghatározni a várakozásokat azzal kapcsolatban, hogy ki vezetheti a kilábalást 2021-ben. Az oltások megerősíthetik egy összehangolt kilábalás lehetőségét a második félévben, azonban a mostani adatok inkább azt mutatják, hogy komoly eltérések lehetnek ennek időpontjában az Egyesült Államok, Európa és a világ más részei között – mondta Mark McCormick, a TD Securities vezető devizastratégája. A nagy kérdés az, melyik ország éri majd el elsőként a 60-70 százalékos átoltottsági arányt, azt a küszöböt, amelyet sokan a nyájimmunitás eléréséhez szükséges szintnek tartanak.

Ezen a szinten ugyanis a gyárak, hotelek és bárok már valószínűleg tartósan és biztonságosan újranyithatnak. Minél később jön ez el, annál inkább szükség lehet a további kormányzati és jegybanki mentőcsomagokra. Az, hogy a vakcinák kiszállítása az eredetileg reméltnél döcögősebben halad világszerte arra kényszerített sok elemzőt, hogy módosítson eredeti előrejelzésén a nyájimmunitás elérésére vonatkozóan.

A Deutsche Bank nyárról késő őszre tolta ennek várható időpontját, jóllehet az északi féltekén még mindig tavaszra várja a nagy fordulatot, amikor becsléseik szerint ott már az emberek 20-25 százaléka be lesz oltva és a korlátozásokat lassan feloldják. A verseny várható befutói azonban már most látszanak, például Izrael, ahol a gyors oltási kampánynak köszönhetően beáramló tőke a múlt héten évtizedes csúcsra lökte a sékel árfolyamát. Eközben az olyan országokat, ahol lassan halad az oltási kampány, büntetik a befektetők. Erre példa Brazília és Dél-Afrika is. A sok beadott oltás látszik az angol font árfolyamán is, ez ugyanis nyolc hónapos csúcsra jutott az euróval szemben. Az elemzők szerint ez az oltási program előrehaladásának a következménye, a szigetországban már 5 millió ember kapta meg az első adagot a vakcinából. Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban akár két számjegyű is lehet a GDP visszapattanásának üteme, azonban ez az eurózónában jóval lanyhább maradhat. Ezekben az országokban a részvényárfolyamok emelkedése is gyorsabb lehet.

Az EU-ban a kilátások elég borúsak, úgy tűnik, itt több időre lesz szükség a nyájimmunitás eléréséhez. Németországban épp most rendeltek el február 24-ig kemény lezárásokat, míg Franciaország és Hollandia éjszakai kijárási tilalom bevezetésére készül. Jack Allen-Reynolds, a Capital Economics vezető európai közgazdásza a lassú oltási program miatt az eurózóna idei növekedésére adott előrejelzését 5-ről 4 százalékra csökkentette. Elmondása szerint a járvány előtti GDP szinteket általában 2022-re fogja elérni a világ, azonban az európai talpra állás nehezebb lesz, mint a brit vagy az amerikai.

Az Egyesült Államok, amely a múlt hónapban indította saját oltási programját a legtöbb ország előtt jár, ott már 100 emberből 5 megkapta a vakcina első adagját. A Deutsche Bank elemzői szerint ha a jelenlegi tempóban folyik az oltás, akkor a áprilisra már mintegy 70 millió amerikai lehet túl az oltáson, s ezzel a legsérülékenyebb csoportok megszerezhetik a védettséget.

Azonban a vakcinák beadására spekulálni nem biztos, hogy kockázatmentes. Erre hívta fel a figyelmet Eric Baurmeister, a Morgan Stanley kötvénypiaci vezetője, aki úgy véli, hogy a piacok már azt árazzák, hogy az oltás után minden visszazökken a régi kerékvágásba. Ez pedig olyan optimista szcenárió, ahol van tere a negatív meglepetéseknek. Az általános vélemény szerint a fogyasztók amint lehetőségük lesz rá, az elmúlt hónapokban keletkezett megtakarításaikat azonnal utazásra, szórakozásra költik a megfelelő mértékű állami támogatásokra támaszkodva. De mi lesz akkor, ha az átoltottságot csak a nyár végére sikerül elérni?

Hans Peterson, a SEB Investment Management eszközallokációs igazgatója szerint a befektetők most épp azzal vannak elfoglalva, hogy elkapják, mely eszközök nyernek majd a korlátozások feloldásán és azt figyelik, hogy lassul a fertőzések üteme. Azonban ha ez megfordul, akkor mindenki megint a járvány nyerteseit igyekszik megvenni, ismét a nagy tech cégekbe menekül majd az összes tőke és szárnyalnak majd a FAANG részvények (Facebook, Apple, Amazon Netflix, Googel/Alphabet).

Forrás: napi.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük