Ismét a hazai tőzsde

Az MNB 100 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Kulcs-Soft Nyrt. alapítójára, az igazgatóság elnökére a piaci manipuláció tilalmára vonatkozó jogszabályi rendelkezéseinek megsértése miatt. Több alkalommal is manipulálta a tőkepiacot, így adva félrevezető, hamis jelzést a befektetőknek a Kulcs-Soft részvény valós piaci megítéléséről és keresletéről-kínálatáról. Az MNB tiltott piacbefolyásolás bűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tesz a Fővárosi Főügyészségen.

A Felügyelet megállapította, hogy a magánszemély egyes ügyletkötéseivel több hónapon át tiltott piaci manipulációt követett el a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett Kulcs-Soft Nyrt. által kibocsátott részvényekre vonatkozóan. Kereskedése ugyanis a Kulcs-Soft részvény tőzsdei kereskedési forgalmának alakulásáról, illetve árfolyamáról hamis, félrevezető jelzéseket közvetít(het)tett, így sértve a pénzügyi eszközök kereskedésének tisztaságát és átláthatóságát, ezáltal a tőkepiac integritását. Mindezzel hamis benyomást kelt(het)ett az értékpapír valós piaci megítéléséről, keresletéről és kínálatáról, valamint forgalmáról a többi befektetőnek.

Budapesti Értéktőzsde, Kulcs-Soft részvény kereskedés. Tiltott piaci manipuláció, kezdőlökés és záróár beállítása.

Több hónapon át kezdeményezett nagyszámú vételi ügyletével a magánszemély a Kulcs-Soft részvény napi átlagos kereskedési forgalmát közel hatszorosára növelte, illetve a vizsgált időszak alatt a tranzakcióival érintett kereskedési napokon a Kulcs-Soft részvény árfolyamában 97 százalékos kumulált emelkedés történt. Ezen forgalomgenerálást és árfolyambefolyásolást eredményező ügyletek mellett a magánszemély tőkepiaci magatartása úgynevezett „kezdőlökés” elnevezésű piaci manipulációra utaló gyakorlatot is megvalósított azzal, hogy az MNB által vizsgált időszakban több kereskedési napnak jellemzően az elején adott be olyan kiemelkedően nagy volumenű megbízásokat, amelyek tényleges leteljesülése az átlagos kereskedési mennyiség alapján kizárt volt.

Mindezek mellett a magánszemély egy alkalommal adott a kereskedési idő végéhez közel egy – az ajánlati könyvben szereplő ajánlatoknál magasabb áron – eladási ajánlatot, amivel meghatározta a Kulcs-Soft részvény aznapi záróárát. A magánszemély ezen tőkepiaci tevékenysége alkalmas volt a „záróár beállítása” elnevezésű piaci manipulációra utaló gyakorlat megállapítására.

Saját véleményünk:
Ez a történet valójában a hazai tőzsde alacsony likviditásáról szól. Ezért a tőzsde tanfolyamon USA és EU tőzsdék részvényeit vásároljuk, a day trade tanfolyamon pedig nagy forgalmú devizapárokkal, tőzsdei indexekkel és arannyal, olajjal kereskedünk.
Az alacsony likviditás mellett a kockázatok fokozottan megnőnek, ezért fontos a megfelelő piac és termék kiválasztása.
Fontos lenne egy egységes, központi EU tőzsde, hogy megfelelő forgalmú és biztonságosan működő tőzsde legyen Európa keleti felén is - de a nyugati országoknak sem ártana egy nagyobb, közös pénzpiac (tőzsde).

Mindezek nyomán az MNB a magánszemélynek megtiltotta a piaci manipulációra vonatkozó jogszabályi rendelkezések ismételt megsértését és 100 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki rá. A felügyelet emellett 1 évig elérhető nyilvános figyelmeztetést is közzétesz honlapján.

A bírság összegének meghatározása során az MNB kiemelt súlyosító körülményként értékelte, hogy a magánszemély magatartását a Kulcs-Soft Nyrt. – mint a szabályozott piacra bevezetett kibocsátó – vezető tisztségviselőjeként valósította meg.

Fél évvel a jelenlegi eljárásban vizsgált időszakot megelőzően már megtiltotta a magánszemélynek, hogy a piaci manipulációra vonatkozó rendelkezéseket megsértse és 30 millió forint piacfelügyeleti bírság megfizetésére is kötelezte. Mindezek mellett az MNB a piacfelügyeleti bírság meghatározása során súlyosító körülményként értékelte, hogy az ügyfél a tiltott piaci manipulációt több, a MAR által tiltott magatartásformával valósította meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük