Paul Tudor Jones tőzsdei kereskedési tanácsai

A hatékonyságjavításhoz segítségül hívunk egy kiváló kortárs befektetőt. Paul Tudor Jones 63 éves hedge fund menedzser, akinek a vagyonát 4,7 milliárd dollárra becsülik. Ismert még a jótékonyságáról, az általa alapított Robin Hood Alapítvány célja a szegénység mérséklése. Jones akkor vált igazán híressé, amikor 33 évesen megjósolta az 1987-es amerikai tőzsdekrachot. Úgy gondolom, hogy minden befektetési döntést hozó piaci szereplőnek nagyon érdemes időről időre tanulmányoznia Paul Tudor Jones 20 befektetési szabályát, amiből 10 arról szól, hogy mit tegyünk, míg 10 azt írja le, hogy mit ne tegyünk. Nem maradt más feladatunk, mint átolvasni ezt a 10+10-es listát!

Paul Tudor Jones 10 követendő példája

  1. Mindig kövessük az uralkodó trendet. Számomra a 200 napos mozgóátlag jelenti a legfőbb mércét erre.
  2. Minél több döntést tudsz meghozni a kereskedési idő előtt, annál jobb eredményeid lesznek.
  3. Ahhoz, hogy jó kereskedő legyél „contrarian” befektetőnek (is) kell lenned.
  4. Találnod kell valamit, ahol úgy el tudod torzítani a kockázat hozam párt, hogy kis befektetéssel és minimális veszteségi lehetőséggel maximális felfelé lehetőséget tudsz biztosítani magadnak.
  5. Amikor rosszul megy a kereskedés csökkentsd a pozícióid nagyságát, amikor pedig jól megy, akkor növeld azokat.
  6. Minden nap azt feltételezem, hogy minden pozícióm rossz. Mindig tudom a kockázati pontokat és az oda állított stopjaimat. Ezáltal számszerűsíteni tudom a maximális veszteségemet.
  7. Bármire tekints úgy, hogy az már megtörtént valamikor a tőzsdetörténelemben. Figyeld meg, hogy mi történt azt követően.
  8. Hatalmas koncentrációt igényel a jó kereskedés. Fizikailag és érzelmileg is kötelező valamilyen relaxációs időt és tevékenységet találni.
  9. Mindig likvidáld a fele pozíciódat az új csúcs vagy mélypont alatt/fölött és a maradék felet pedig e mögött a pont mögött.
  10. Ha a pozícióim ellenem mennek, kizárom őket, ha nekem kedveznek, akkor megtartom azokat. Van egy mentális stopom. Ha a piac megüti ezt, akkor kiszállok, függetlenül a mozgás okától.

Paul Tudor Jones 10 javaslata arra, hogy mit NE csináljunk

  1. Ha nem látok semmit, akkor nem kereskedek. Akkor vállalok kockázatot, ha lehetőséget látok.
  2. Ne játszd a macsót a piacon. Ne légy hős. Ne legyen egód. Mindig tartsd meg az önbizalmadat, de ellenőrizd is ezt. Mindig kérdőjelezd meg önmagadat és a képességeidet.
  3. Ne kereskedd túl magad.
  4. Ne kössél üzletet olyan helyzetekben, amikor nincs kontrollod.
  5. Ne kockáztass komoly összegekkel a fontos adatok és jelentések előtt, mert ez szerencsejáték és nem trading.
  6. Ne aggódd túl magad azon, hogy milyen áron szállsz be egy pozícióba. Az egyetlen releváns kérdés az, hogy optimista vagy pesszimista vagy-e az adott instrumentumra aznap.
  7. Próbáld meg elkerülni az érzelmi alapon történő hozzáállást a piachoz.
  8. Ne csak az árszintre, hanem a pozíció időtartamára is legyen stopod. Ha azt gondolom, hogy a piac kitör valamelyik irányba és nem teszi azt, akkor is kiszállok, ha nem veszítek pénzt.
  9. Soha ne vegyél alá egy veszteséges pozíciónak (shortolj rá egy veszteséges pozícióra).
  10. A legfontosabb kereskedési szabály az, hogy a védekezésed legyen erős és ne a támadásod. Ne a pénzcsinálásra fókuszálj, hanem annak a védelmére, amid van.

Szerintem szinte mindenki találhat az imént felsorolt húsz tanács közül néhány olyat, aminek a segítségével érdemben tudja emelni a hatékonyságát a piacokon. Aki még egyszer átolvassa a szabályokat, az a pénzen túl még egy dolgot láthat benne: a nyugalom biztosításának a lehetőségét.

A fenti szabályok következetes betartása nagyban segíti a kereskedést övező, sokszor elég magas stressz alacsony szintre csökkentését. A kereskedési tevékenység eredményességét pedig gyorsan lehet javítani a saját habitushoz illeszkedő szabályokkal.
Forrás: index.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük